Škotska
Kuće iz gvozdenog doba
|
Dun Troddan, iskopan 1920. Tom prilikom pronađeni su ostaci grnčarije, kamenog oruđa i staklene perlice. |
Planinareći po visokogorju Škotske (Scottish Highlands) dobijamo još jednu potvrdu kako je vreme ovde relativan pojam. Ceo predeo odiše patinom, i tmurna, vlažna klima taj utisak još više naglašava. Škotska je lepa i kad je vedro, ali teški oblaci i olovno nebo daju sjajan kontrast prastarom kamenu, jarko zelenoj travi i svuda prisutnom purpurnom vresu.
Iako cela oblast, uključujući i najzabačenije delove, danas poseduje sve pogodnosti modernog doba, meštani se ipak čvrsto drže tradicije i brižljivo čuvaju istorijske tekovine. Neke od njih su stare i preko dva milenijuma.
|
Na mapi je obeleženo mesto gde je zamak Eilean Donan, a zvezdicama su obeležena mesta gde se nalaze dva broha - Dun Telve i Dun Troddan |
U blizini prelepog zamka Eilean Donan i naselja Glenelg, na 500 metara razdaljine nalaze se ostaci dve stambene strukture od slaganog kamena -
Dun Telve i
Dun Troddan. One nisu usamljeni primerci - ima ih širom zapadne i severne Škotske. Broh (Broch) je ljudsko stanište iz gvozdenog doba u obliku zarubljene kupe. Neki brohovi su bili izolovani, dok su oko drugih otkrivena čitava naselja. Još uvek niko nije potpuno siguran koja im je bila namena, mada moderni arheolozi ne prihvataju teoriju da su brohovi bili odbrambene vojne strukture. Ipak, samo poreklo reči broh (broch, od škotskog brough) označava utvrđenje. Jedna od starijih teorija je da je broh zapravo zamak kog su gradili Kelti, nakon što su ih ka severu potisnula belgijska plemena sa jugoistoka sadašnje Engleske, krajem drugog veka p.n.e, kao i kasnije, nakon invazije Rimljana od 43. godine n.e. na dalje. Jedno je sigurno - broh je izum pra-stanovnika Škotske, na šta ukazuju ostaci grnčarije kakvi su pronađeni samo u ovim krajevima. Isti ostaci govore da se u njima ipak aktivno živelo. Još jedna solidna činjenica dobijena je datiranjem radioaktivnim ugljenikom, a to je da je većina brohova, čiji se ostaci danas mogu naći u Škotskoj, grubo datira iz perioda od oko 1. veka p.n.e do 1 veka n.e.
|
Dun Telve, jedan od najbolje očuvanih brohova u Škotskoj |
Najviši broh je Mousa na Šetlandu, visok čitavih 13 metara, sa prečnikom od 15 metara. Dun Troddan je visok 7 m i ima 17,5 m u prečniku, a Dun Telve, sa 18,3 m u prečniku, visok je 10,2 m.
Broh je imao samo jedan ulaz, obično metar širok, u većini slučajeva sa istočne strane (razlog je verovatno praktičan - ovde vetar duva uglavnom sa zapada). S obe strane ulaza, sa unutrašnje strane postoje udubljenja u kamenu koja su služila da se vrata zatarabe. Pored ulaza neki brohovi imaju i male otvore-osmatračnice.
|
Pretpostavka kako je izgledala unutrašnjost broha |
Unutra stoji centralno ognjište i nekoliko pregrada koje dele broh na prostorije raznih veličina. To se najbolje vidi na 'luksuznim' brohovima na Orkniju koji su pregrađeni tankim kamenim pločama; oni prostiji su verovatno pregrađivani daskama. Takođe, prostor je bio izdeljen i horizontalno, na spratove. Na najnižem se verovatno držala stoka, dok su ljudi živeli na gornjim nivoima.
Glavni zid broha je šupalj - to su zapravo dva paralelna kamena zida sa praznim prostorom između koji se zove galerija. Smatra se da je razlog ovome ušteda u materijalu i smanjenje težine cele strukture, kao i bolja stabilnost, s obzirom da se spoljni zid ka vrhu postepeno sužava i približava unutrašnjem. Niže galerije su prostrane i mogle su služiti i za spavanje ili kao skladište. Međutim, svaki moderni graditelj takođe zna da je vazduh najbolja izolacija, pa su možda drevni neimari imali i to u vidu. Kod Dun Troddana, u ovom prostoru smešteno je i stepenište.
|
Ovde se lepo vidi struktura broha - dva kamena zida sa praznim prostorom - galerijom između njih. |
Unutar broha, pri vrhu, mogu se videti i žljebovi celom širinom zida. Kod broha Dun Telve žljeb je na 9 metara visine i veruje se da je nosio krovnu strukturu. Imajući u vidu škotsku klimu, velike količine padavina i jake vetrove, ovakve građevine morale su imati krov. Kako je on izgledao, možemo samo da nagađamo. Ne postoje dokazi da je krov bio od kamena, pre će biti da su žljebovi nosili drvene grede na koje je slagana slama (nešto poput tipičnih engleskih seoskih kućica sa slamenim krovom - thatched roof).
|
Vres je uvek prisutan detalj škotskog pejzaža |
Imajući sve ovo u vidu, možemo pretpostaviti da je život unutar broha bio veoma udoban: debeli zidovi su štitili od vetra, sa centralnog ognjišta se širila toplota koja je cirkulisala unutar cele građevine zahvaljujući šupljinama u zidu bez maltera (koji su služili i za luftiranje, pošto nije bilo prozora) i pela se na više spratove. Galerije između dva glavna zida bile su i zaštita od jake kiše koja je sigurno lako mogla da prodre kroz proreze između kamenja.
Procenjeno je da je u broh Dun Telve originalno ugrađeno oko 2000 tona kamena. A kako je očigledno znalački napravljen, u to doba mora da su postojali putujući eksperti, 'brohadžije', koje je valjalo angažovati prilikom gradnje.
Nakon razgledanja broha odlazimo u malu čajdžinicu na tek ispečene skonse i u robusnim domaćinima - brđanima pokušavamo da vidimo njihove daleke pretke koji su lovili jelene i pekli meso na ognjištu u brohu. A onda nastavljamo put preko živopisnih škotskih planina, gazimo potoke, prelazimo mostiće i veremo se po kamenju, istom onakvom kakav se pre par milenijuma koristio za zidanje ovih lepih građevina.
|
Koliko Škoti vole tradiciju može se videti i na primeru moderne građevine u obliku broha. |
|
Zamak Eilean Donan |
|
Još malo prelepog škotskog pejzaža |