02 October 2015

TANZANIJSKI SAFARI



NGORONGORO

Kada vam neko kaže da ćete se uskoro obreti u unutrašnjosti vulkana, svašta pomislite. Međutim, da nisam znala da je Ngorongoro krater, najverovatnije ne bih ni primetila. Tek kada stoji na sredini platoa prečnika 22,5 km i sagleda celu panoramu, čovek postane svestan da je u potpunosti okružen udaljenim planinskim masivom jednake visine. Ngorongoro je kaldera* unutar koje obitava jedan sasvim poseban i izolovan svet.
-----
*Kaldera je geološki oblik koga stvara vulkan kada se uruši sam u sebe, tako stvarajući veliki i poseban oblik vulkanskog kratera /definicija: Wikipedia/.

Od Aruše do Nacionalnog parka Ngorongoro ima 180 km. Put nas vodi iz tanzanijske nizije do visokogorja, serpentinama do nadmorske visine od 2400 metara, kroz gustu šumu, da bi se spustio 600 metara niže u savanu unutar same kaldere. Naziv Ngorongoro potiče od reči El-Nkoronkoro na jeziku Masaia, što znači Dar života, i savršeno ga opisuje. Arheološke iskopine potvrdile su da su ovo mesto naseljavale razne vrste hominida još pre 3 miliona godina. U sklopu nacionalnog parka je i klanac Olduvai, koji se smatra kolevkom čovečanstva, jer su tu pronađeni ostaci najstarijeg poznatog čoveka, Homo habilis, i ranog hominida, Paranthropus boisei. Danas ga domom mogu zvati samo Masai. Nacionalni park je osnovan 1959. godine, i od tada su Masai raseljeni po obodu parka, ali im je dozvoljeno da tokom dana dovode stoku na ispašu. Prvi Evropljanin koji je stupio u Ngorongoro bio je Oskar Bauman, 1892. godine. Sada tačno mogu da zamislim kako se osećao kada se našao u ovom čudu prirode.


Ngorongoro je najveća ugašena i netaknuta kaldera na svetu, i smatra se da je nastala nakon erupcije vulkana pre dva do tri miliona godina. U sredini se nalazi slano jezero, Magadi. Savanu i okolnu bujnu šumu napaja više izvora, od kojih je najinteresantniji Ngoitokitok gde se nalazi i plato na kom mogu da se okupe posetioci (za razliku od ostatka parka gde se može kretati samo u džipovima), kraj jezerceta u kom žive nilski konji. I tako, dok se krišom služite hranom iz lanč-paketa, jer za istog veliko interesovanje pokazuju i razne vrste ptica, poneki nilski konj frkne, izroni jedno oko, i ponovo se lenjo uroni u tamnu vodu, na samo par metara od vas.


Najveće blago ovog nacionalnog parka je živi svet – na 809,440 hektara ovde živi oko 25.000 krupnih životinja: lavovi, crni nosorozi, slonovi, afrički bizoni, nilski konji, gnuovi, zebre, Grantove i Tompsonove gazele, oriks  antilope, velike kobus antilope, nojevi, hijene, gepardi, afrički divlji psi i leopardi, servali (vrsta divlje mačke), dok u jezeru Magadi ima i flaminga, a ptica ukupno 500 vrsta.


Vozimo se otvorenim džipom i pažljivo posmatramo okolinu. Oko nas lagano u vrsti šetaju zebre, gnuovi stoje ili kaskaju, a onda povremeno neko samo uzvikne Eno lava! S druge strane par nojeva izvodi ljubavni ples. Pored prašnjavog puta kojim se krećemo, hijena osluškuje oko sebe i najednom uskače u rupu. Egzotične ptice kruže nebom ili elegantno, dugim nogama gacaju po plitkim barama. Na jednom mestu nailazimo na gomilu nilskih konja u relativno maloj bari. Poređani su kao debrecine i lenjo se baškare.


Ono što je prilikom kratke posete nemoguće videti, ali se može zamisliti spektakularni prizor, su periodične migracije nekih životinja kroz ekosistem Serengetija u koji spada i Ngorongoro, od toga čak milion gnuova, 72.000 zebri i oko 350.000 Tompsonovih i Grantovih gazela.


Ipak, ono što se može zaključiti prilikom jednodnevne posete jeste da sve ove životinje ovde žive u savršenom skladu i miru, u najčistijoj i neiskvarenoj prirodi. U Ngorongorou nije dozvoljen lov, a krivolov sprečavaju redovne patrole. Turističke posete ne uznemiravaju životinje jer postoje stroga pravila, i to je očigledno kada prolazite pored krda koje se uopšte ne uzbuđuje zbog vašeg prisustva. Takođe, od turizma se ubiru znatna materijalna sredstva koja podržavaju očuvanje eko-sistema.

 TARANGIRE

Tarangire je šesti po veličini nacionalni park u Tanzaniji, i iako nije smešten u tako naučno-fantastičnom okruženju kao Ngorongoro, nije ništa manje impresivan. Nalazi se 118 km jugozapadno od Aruše i prostire se na površini od 2850 km2.



Nazvan je po reci Tarangire koja protiče kroz ovaj predeo i koja je od izuzetne važnosti jer predstavlja jedini izvor vode tokom sušnog perioda. Prva stvar koja impresionira prilikom ulaska u Tarangire je mnoštvo baobaba. Ogromni su, čvornovati i tako stari da ulivaju strahopoštovanje. U njihovim senkama često od sunca utočište nalaze lavovi, dok lenjo izvrnuti vare ručak. Babuni se veru po granama, a zebre i gnuovi okupljaju u velikim brojevima.

Baobabi

U Tarangireu ima dosta slonova i žirafa, i mogu se videti na samo par metara od džipa kojim se krećete. Žirafe ravnodušno brste žbunje a njihova visina deluje impozantno. Slonovi kojih ovde ima oko 300, kreću se u grupama ili krdima, i neretko se vide mladunci. Teren je tu i tamo prošaran velikim termitnjacima, visokim od metar do dva, a put su nam preprečili i simpatični mungosi. Impale i gazele elegantno poziraju pred našim kamerama, a park je i jedino mesto u Tanzaniji gde žive dve posebne vrste antilopa, oriks (Oryx beisa callotis) i gerenuk, tj Valerova gazela (Litocranius walleri). Tu je i kori (Ardeotis kori), najteža ptica letačica, kao i najveća trkačica – noj.
Močvarni delovi Tarangirea dom su najraznovrsnijih jata ptica na svetu koje se tu gnezde. Od reptila najinteresantniji su pitoni koji se često mogu videti na drveću.
 
Lav se baškari u hladu baobaba

Dok sam kao dete gledala emisije Opstanak i dokumentarce Dejvida Belamija, nisam ni sanjala da ću jednoga dana sve to uživo iskusiti. Poseta ovim nacionalnim parkovima je nemerljivo životno iskustvo koje rađa spoznaju o savršenstvu sveta na kome živimo, što često, uljuljkani u svakodnevnicu, zaboravljamo ili ni ne primećujemo. Kada se čovek obre u okruženju van ljudske civilizacije ima jedinstvenu priliku da oseti zahvalnost što postoji, što ima mogućnost da taj svet iskusi u ovom sitnom trenutku svog postojanja, i shvata da su to trenuci koji čine život i životno iskustvo. Isto tako intuitivno prepoznaje i šta je to što nas isuviše okupira u ovim modernim vremenima, a zapravo ne zaslužuje našu pažnju i brigu. I onda puštamo zebru i gazelu da nas nauče lekciju. Posmatramo ih kako tiho pasu, elegantno hodaju nikuda ne žureći, kako ne brinu da li će sutra imati dovoljno trave, kako se ne trude da imitiraju gnuove ili žirafe, kako jednostavno – jesu. Bez euforije da umom pojme smisao, jer smisao je svuda oko nas. 









Predvorje

Predsoblje je tranzitna zona za mog psa. Kad ulazimo u kuću, tu joj brišem šape, skidam ogrlicu, pa puštam u dnevnu sobu i pritvorim vrata...